Fülöp a fehér gólya

A tokaji rendezvényünkön hallottunk először Fülöpről, a gólyáról. A rendezvényünk utolsó napján meglátogatott minket egy kedves környezetvédő kolléga és elmesélt egy aranyos történetet egy gólyáról, aki mindig Magyarországon telel.

Kíváncsiságból rákerestem a neten és hírek sokaságába botlottam. Ma erről szeretnénk nektek mesélni egy kicsit.

Fülöp 2003-ban született Spanyolországban. Ő volt az első olyan fehér gólya hazánkban, aki bizonyítottan Nyugat-Európából származik, és nálunk fészkel. Itthon először 2006-ban figyelték meg. Eddig 22 fiókát nevelt fel, de párja és utódai nem maradtak vele. Tavaly ősztől egy gyűrűtlen öreg gólya szegődött mellé.

Az Európában gyűrűzött madarakról a legtöbb esetben néhány hét alatt kideríthető, hogy pontosan hol és mikor gyűrűzték, mert az európai Madárgyűrűzési Központok rendszeresen megosztják egymással a visszafogott vagy látott gyűrűs madarak adatait. Az F1MM gyűrűről és viselőjéről viszont közel két évig nem sikerült megtudni ezeket a fontos információkat. A Fülöp nevet a gólyavédelmi program munkatársai adták a hím gólyának, mivel korábban csak a jelölő gyűrűjének kódja alapján emlegették (F1MM), s annak első betűje az F, mint Fülöp. Ennél találóbb nevet nem is adhattak volna, hiszen a Fülöp igencsak gyakori név volt a spanyol uralkodócsaládokban.

Fülöp az éven már a nyolcadik telét töltötte Bodrogkeresztúrban, nem repül el délre, mint a családja és madártársai, a Karácsonyt és a Szilvesztert velünk ünnepeli.

Mára ez a kis gólya igazi sztárrá vált Magyarországon. Reméljük, még sok- sok telet tölthet el még körünkben.

FacebookMegosztás

Kezdődik a szüreti szezon, kezdődik a tokaji Szüreti fesztivál

Az utolsó szabadtéri rendezvényünkhöz érkeztünk. Igyekeztünk egész nyáron minden fontosabb zempléni rendezvényen ott lenni, hogy minél több emberrel megismertessük a kampányunkat.

Nem hagyhattuk ki a Szüreti fesztivált sem. Kicsit nosztalgikuson kezdtünk neki a szokásos sátorállítási procedúrának, éreztük, hogy az éven ez lesz az utolsó.

Szerencsékre az időjárás is egész hétvégén nekünk kedvezett, gyönyörű szép napsütéses időben egy hangulatos helyen tarthattuk meg az utolsó nagyrendezvényünket.

Egész hétvégén hatalmas tömeg hömpölygött Tokaj utcáin, mindenkit kicsalogatott a szabadba a csodálatos időjárás.

Pénteken és szombaton sötétedés után is rengeteg érdeklődő látogatott el a sátrunkhoz. Kreatív játékokkal, kézműves sarokkal, zöldség és salátabárral vártuk a betérőket. Nagyon sok komposztálót is kiosztottunk, sorban álltak az emberek a sátrunknál, hogy átvehessék tőlünk.

Különösen kedves momentum volt a számunkra, amikor egy lelkes környezetvédő is betért hozzánk, hogy elmesélje, az ő lányának a rajza látható az egyik kukásautónkon.

A korábbi rendezvények kapcsán nagyon sok már ismerős arcba botlottunk, sokan betértek hozzánk, hogy köszöntsenek minket, a Szüreti fesztivál igazán remek zárása volt a programsorozatunknak.

Újhelyi napok, a város hete

Kicsit félve érkeztünk szeptember 26-án Sátoraljaújhelyre, ugyanis sajnos egész héten esett az eső és a szervezők szinte minden kültéri programot áthelyeztek a Sportcsarnokba.

Bár az idő borongós volt, meleg teával, takarókkal felszerelkezve mi úgy döntöttünk, nem hagyjuk ki a rendezvényt, egy kis eső nem állíthatja meg a Zöldzemplén csapatát.

Szerencsére jól döntöttünk. A hideg idő ellenére sokan kijöttek a Szabadidőparkba, volt, aki csak azért indult el, hogy velünk találkozhasson és elvihessen tőlünk egy komposztálóedényzetet, örült, mert nem hagytuk cserben, megtalálhatott minket a kijelölt helyen.

A szervezők is vártak minket, sőt hálájuk jelül meleg étellel láttak minket vendégül.

A sátorban remek hangulat uralkodott a rossz idő ellenére is, sok helyi lakossal beszélgethettünk a programunk fontosságáról.

Ha tehetjük, mi még valamikor biztos visszatérünk hozzátok.

Bodrogkeresztúr a gólyák földje

Bodrogkeresztúr a Bodrog folyó jobb partján, a Zempléni hegységnek az Alföldre peremlépcsőkkel leereszkedő déli részén fekszik.

Ha végigsétálunk a településen rengeteg fehér gólyával találkozhatunk, szinte minden villanypózna tetején van agy nagy gólyafészek.

Szeptember közepén a Zölzemplén csapata is ellátogatott a településre, hogy a tudatformálási kampány keretén belül jobban megismertethessük a programunkat a helyi lakosokkal.

A Faluház udvarán tartott rendezvényre a Fogi színház művészei is eljöttek, hogy a keresztúri gyerkőcöket is megismertessék a Kukamese történetével.

Az előadást követően a kampány egyik képviselője, Kováts Vera is fellépett a színpadon, dalaival igazán remek hangulatot teremtett a nézőközönségnek. Majd őt, másik képviselőnk, Bebe követte az előadók sorában, aki meglepetésként először kolléganőjével adott elő egy duettet, majd a közönség soraiból egy hölggyel táncra is perdült.

A sátrunknál megint nagy volt a tolongás, nem győztük osztani a komposztálót. Remek délután volt, élményekkel gazdagon térhettünk haza.

A gyerekrajzos kukásautók története

Biztosan ti is láttátok már a településeken járó matricázott kukásautókat, bár nem a tudatformálási kampányunkhoz kapcsolódik, ezt az élményt mindenképpen szeretném megosztani veletek.

Az Abaúj – Zempléni Szilárdhulladék Gazdálkodási Önkormányzati Társulás rajzpályázatot hirdet…Ez a mondat nem igazán hoz lázba manapság senkit a rajzszakos tanárokon kívül. Az iskolai dolgozók elmondása szerint nap, mint nap rengeteg pályázati felhívás érkezik az Abaúj- Zempléni térség iskoláiba, így nem tudnak mindig mindegyikkel foglalkozni, szelektálniuk kell. Fontos tehát, hogy valami olyan célt tűzzünk ki a gyerekek elé, ami megfelelő motivációs erővel bír számukra és eléri azt, hogy a kezükbe vegyék a ceruzát és alkossanak.

De miért is volt érdekesebb az Abaúj – Zempléni Szilárdhulladék Gazdálkodási Önkormányzati Társulás által meghirdetett Hova dobjam? Rajzverseny a többi kiírt rajzpályázat között?

Egyrészt a maga témaválasztás is, szelektív hulladékgyűjtés gyermekszemmel, sok lehetőséget rejtett magában, igazán el lehetett engedni a fantáziát és szerencsére el is engedték a pályázó gyerkőcök. Láttunk a beérkezett rajzok között kukákat, akik beszélgettek egymással vagy éppen szemetet szedtek, földgömbre hasonlító léghajót, szemetet szállító kukásautót.

Ami viszont igazán különlegessé tette ezt a rajzversenyt, az nem más, mint maga a nyeremény. A legjobb munkák ugyanis matricaként felkerülhettek az új hulladékgyártó járművek oldalára, ezzel is népszerűsítve a szelektív hulladékgyűjtés fontosságát a térségben.

A várva várt eredményhirdetésre a bodrogkeresztúri Faluház galéria részében került sor június 19-én.

A beérkezett pályamunkák közül a legjobbakat értékes ajándékokkal (digitális fényképezőgép, MP4 lejátszó, biciklis kellékek) és oklevéllel jutalmazták. A Társulás két kategóriában hirdette meg a rajzpályázatot, így külön díjazták az alsó tagozatos iskolások rajzait és külön díjazták a felső tagozatos iskolások munkáit. A szakmai zsűri által három legjobbnak ítélt rajz pedig matrica formájában felkerült az új hulladékgyűjtő járművek oldalára is. Ezen a rendezvényen azonban senki nem ment haza üres kézzel, a szervezők mindenkit megjutalmaztak a fáradozásokért kedves kis ajándékokkal, így senkinek nem volt oka a szomorkodásra.

A szervezők másik meglepetéseként a résztvevők a kész járműveket meg is tekinthették a verseny eredményhirdetése után. Azok a gyerekek, akiknek a pályamunkái pedig felkerültek a teherautókra, be is ülhettek a saját rajzukkal ellátott autóba és kipróbálhatták milyen érzés egy kukás kocsi volánja mögött ülni.

Ez egy igazán kedves nap volt nemcsak a résztvevők, hanem a szervezők számára is, pont olyan volt, mint amilyennek egy gyermek rajzverseny eredményhirdetését elképzeljük.

A hulladék útja, avagy mi történik, a szelektív hulladékkal miután a kukás kocsi elviszi…

Azt már lassan mindenki megtanulta, mit és hogyan lehet szelektíven gyűjteni, így most ejtsünk arról is néhány szót, hogy mi történik a szelektív szeméttel, miután elvitték tőlünk.

A hulladék újrahasznosítása történhet:

  • Alapanyag előállítással
  • Adalékként, nyersen hasznosítják újra

A szelektíven gyűjtött hulladékok (papír, fém és műanyag) a kukásautó egy hulladékfeldolgozó üzembe szállítja, ahol a hulladékokat anyagfajták szerint különbözőképpen dolgozzák fel.

Fém:

A begyűjtött fém csomagolóanyagokat a válogatóban fajtánként szétválogatják, majd tömörítéssel bálázzák. Ezután aprítják, és kiválasztják belőlük a más típusú fémeket. A megtisztított fémdarabokat újraolvasztásra továbbszállítják a lerakóból, vagy egyéb technológiákhoz alkalmazva azonnal továbbértékesítik.

Papír:

A begyűjtött papírhulladékokat elsősorban anyag szerint (újságpapír, kartonpapír, italos doboz) szortírozzák. A szétválogatott papírokat bálázzák, majd pépesítik, és a papírgyártás hagyományos útján félkész termékeket állítanak elő belőle.

Műanyagok:

A műanyagok hasznosítása összetett feladat, mert számos különböző típusa létezik, és gyakran ugyanannak a típusnak sem azonos az összetétele. Emiatt a szelektív hulladékgyűjtés során csak vegyes műanyagot lehet gyűjteni, és ezt feldolgozás előtt anyagfajták szerint szétválasztják.

Az újrahasznosítás szempontjából megkülönböztetünk PET palack újrahasznosítást, fólia és HDPE alapú műanyagok újrahasznosítását.

Biológiailag lebomló hulladék:

Házi komposztálókban vagy a zöldhulladék gyűjtésnek köszönhetően a hulladékkezelő telepen hasznosul majd.

Mi történik a megmaradt kommunális szeméttel?

Továbbválogatják, majd darálás után bálázzák, amelyet hulladékégetőben távolítanak el, így a területfeltöltésre szánt hulladék mennyisége csökken.

Kukamese másodszor – Sátoraljaújhely

A sárospataki előadás után kíváncsian vártuk, hogy fog tetszeni az újhelyi közönségnek a darab. Nagyon szerettük volna, ha hasonló sikert ér el a gyerekek körében, mint az első előadás.

Szerencsére nem csalódtunk, ahogy a színészek sem. Az előadás a rossz idő miatt a Latabár színházban került megrendezésre, így igazi színházi környezetben vártuk a résztvevőket.

Az újhelyi ovisok és alsó tagozatos diákok szép számban megjelentek, hangos zsivajuk betöltötte a színháztermet. Amikor kialudtak a fények azonban, síri csend lett, mindenki feszülten figyelte a történet alakulását.  Kolléganőimmel mi is elégedetten dőltünk hátra székeinkben és ismét hagytuk, hogy magával sodorjon miket az előadás.

A darab végén még a patakinál is nagyon tapsot kaptak a színészek, akik rettentően boldogok voltak, tetszett nekik a közönség lelkesedése.

A műsor részeként egy kis játékos előadással is kedveskedtünk a gyerkőcöknek. Az előadók meséltek nekik a szelektív hulladékgyűjtésről, a környezettudatosságról. Az előadás részeként a bátrabbak a színpadra is felmehettek, hogy a Földet jelképező kolléganő köré gyűlve, megvédjék a rá leselkedő veszélytől. Olyannyira beleélték magukat a játékba, hogy amikor a veszélyt megtestesítő előadó megjelent, sikítva lökték le a színpadról.

Nagy sikert aratott a darab megint, örülünk neki, hogy egyre több gyerekhez juttathattuk el.

A szelektív hulladék újrahasznosítása, avagy miből mi lesz Magyarországon

A lakosság által szelektíven gyűjtött hulladékból – például az összetaposott műanyag palackból és ennek kupakjából – készül számos kertészeti termék: cserép, karó, kerítésoszlop, vödör, gyeprács vagy éppen kerti pad. Az iparban használt csövek, görgők, zsákok, fóliák és egyéb fontos alkatrészek is műanyagból készülnek. A lakosság körében nem túl nagy népszerűségnek örvendő fekvőrendőr is sok esetben hulladékból készül. A kínai műanyag-újrahasznosító cégek, a textiliparban dolgozzák fel a másodnyersanyagot és szálat készítve belőle ruhát, esernyőt, fonalat, papucsot és plüssállatokat állítanak elő.

A fehér üveg újrahasznosítása Orosházán történik, ahol újra öblösüveg, italosüveg készül a hulladékból, a színes üveg feldolgozása Magyarországon jelenleg nem megoldott, ezért egyelőre csak külföldön hasznosítják.

A fém hulladékok közül a vashulladékból főleg az iparnak készülnek alapanyagok, alkatrészek. Magyarországon, például Apcon alumínium hulladékból készítik a londoni metró ventilátor-lapátját.

Tényleg egybeöntik a szelektív hulladékot?

Biztos bennetek is felmerült már ez a kérdés, egyesek nagyon szkeptikusak ezzel a témával kapcsolatosan.

Szeretnénk néhány kételyt eloszlatni.

Sokan nem tudják, de kétféle szelektív hulladékgyűjtő kocsi van forgalomban Magyarországon. A szelektív hulladék begyűjtése történhet egyszer hagyományos kukásautóval. Ezek a járművek egyszerre csak egyféle anyagot gyűjtenek össze, majd másnap egy másik hulladékot. Például hétfőn a papírt, kedden az üveget, szerdán a műanyagot és így tovább. A szelektív hulladékgyűjtő autók másik típusának rakterét rekeszekre osztják.

Vagyis a szelektív gyűjtőkonténerek tartalmát egy, fix rekeszes gyűjtőautóba ürítik, a rekeszbe egyszerre csak egyféle hulladékot helyeznek el, így a szelektíven gyűjtött hulladék nem kerül összeöntésre, ahogy azt sokan gondolják.

Kukamese első felvonás – Sárospatak

Szeptember 4-én a város apraja-nagyja velünk együtt vonult ki a Makovecz Imre térre, hogy megnézhesse a Fogi színház által előadott Kukamese című gyerekdarabot.

Kicsit szkeptikusan álltam az előadáshoz, mert már bőven kinőttem abból a korból, amikor még lekötöttek az ilyen jellegű mesék, azt terveztem, szervezőként elálldogálok a hátsó sorban a darab végéig.

A meghirdetett időpont előtt, ahogy vártuk is, szépen lassan elkezdtek szállingózni a helyi iskolák és óvodák képviselői. Volt olyan óvodás csoport, amelynek a tagjai láthatósági mellényben, kézen fogva masírozott be a Makovecz Imre térre. Igazán aranyos látvány volt, mindannyian megmosolyogtuk.

Szép kis tömeg gyűlt össze a darab kezdetére és hogy-hogy nem az első sorba keveredtem, amikor az színészek megjelentek a színpadon.

Bár maga a darab nem igényel hatalmas díszletezést, 4 színes kuka alkotja az egész dekorációt, a történet olyan fordulatos és bájos, hogy teljesen magával sodort minket felnőtteket is.

Azt vettem észre magamon, hogy együtt szurkolok a gyerekekkel a gonosz Hipollónia ellen. Az sem tűnt fel, hogy lassan eleredt az eső. Az időjárás sajnos nem bírta ki a rendezvény végét, de ez senkinek nem szegte kedvét, a színházterembe történő beköltözés után, ott folytatták a színészek a történetet, ahol az eső elmosta. A gyerekek hatalmas tapssal és ovációval jutalmazták az előadást.

Aki esetleg lemaradt a darabról és teheti, az jövő héten mindenképpen tartson velünk Sátoraljaújhelyre, ötletes mese és remek szórakozás kortól függetlenül.