A hulladék útja, avagy mi történik, a szelektív hulladékkal miután a kukás kocsi elviszi…

Azt már lassan mindenki megtanulta, mit és hogyan lehet szelektíven gyűjteni, így most ejtsünk arról is néhány szót, hogy mi történik a szelektív szeméttel, miután elvitték tőlünk.

A hulladék újrahasznosítása történhet:

  • Alapanyag előállítással
  • Adalékként, nyersen hasznosítják újra

A szelektíven gyűjtött hulladékok (papír, fém és műanyag) a kukásautó egy hulladékfeldolgozó üzembe szállítja, ahol a hulladékokat anyagfajták szerint különbözőképpen dolgozzák fel.

Fém:

A begyűjtött fém csomagolóanyagokat a válogatóban fajtánként szétválogatják, majd tömörítéssel bálázzák. Ezután aprítják, és kiválasztják belőlük a más típusú fémeket. A megtisztított fémdarabokat újraolvasztásra továbbszállítják a lerakóból, vagy egyéb technológiákhoz alkalmazva azonnal továbbértékesítik.

Papír:

A begyűjtött papírhulladékokat elsősorban anyag szerint (újságpapír, kartonpapír, italos doboz) szortírozzák. A szétválogatott papírokat bálázzák, majd pépesítik, és a papírgyártás hagyományos útján félkész termékeket állítanak elő belőle.

Műanyagok:

A műanyagok hasznosítása összetett feladat, mert számos különböző típusa létezik, és gyakran ugyanannak a típusnak sem azonos az összetétele. Emiatt a szelektív hulladékgyűjtés során csak vegyes műanyagot lehet gyűjteni, és ezt feldolgozás előtt anyagfajták szerint szétválasztják.

Az újrahasznosítás szempontjából megkülönböztetünk PET palack újrahasznosítást, fólia és HDPE alapú műanyagok újrahasznosítását.

Biológiailag lebomló hulladék:

Házi komposztálókban vagy a zöldhulladék gyűjtésnek köszönhetően a hulladékkezelő telepen hasznosul majd.

Mi történik a megmaradt kommunális szeméttel?

Továbbválogatják, majd darálás után bálázzák, amelyet hulladékégetőben távolítanak el, így a területfeltöltésre szánt hulladék mennyisége csökken.

FacebookMegosztás