Fogalomtár

Hulladékhasznosítás: A hulladék sokféle képen hasznosítható. Egy részét megtehetjük otthon, ilyen például a kerti és konyhai zöldhulladék, amelyből komposztálással a kertben hasznosítható növényi tápanyagban gazdag komposzt keletkezik. A szeletíven gyűjtött hulladékok, mint a papír, műanyag, fém anyagában hasznosíthatóak, újra termék gyártható belőlük sokkal kisebb energia felhasználás mellett. A maradékból is leválasztható még olyan anyag, amely égetéssel válik újra hasznossá, azaz a belőle származó hő hasznosul.

Komposzt: Az a morzsalékos, sötétbarna színű földszerű, magas szerves anyag tartalmú anyag, amely szerves hulladékokból, maradványokból, mikro- és makroorganizmusok tevékenységének hatására jön létre, megfelelő hatások mellett (oxigén, nedvesség, szén/nitrogén arány, pH, hőmérséklet).

Komposztálás: Olyan biológiai folyamat, amely a hulladékok, melléktermékek szerves anyagait humuszszerű termékké alakítja át. A mezőgazdaságban, különösen a kertészetekben régóta ismert és alkalmazott módszer.

Rekultiváció: Az emberi beavatkozás miatt elpusztult természeti környezet, különösen növényzet tudatos helyreállítása talajjavítással, ültetéssel.

Szelektív hulladékgyűjtés: A számunkra hulladékká vált anyagok nem is mind tekinthetők annak, hiszen bizonyos módokon újra lehet hasznosítani. Ehhez azonban feltétlenül szükséges, hogy a különböző anyagokat fajtánként gyűjtsük, válogassuk, mert azok csak ilyen formában válhatnak újra termékké, alapanyaggá.

FacebookMegosztás