Mit és hogyan gyűjtsünk szelektíven?

A szelektív hulladékgyűjtés a hulladékok anyagfajta szerinti elkülönített gyűjtését jelenti.  Azért fontos, mert a legtöbb hulladék – különválogatva – anyagában újrahasznosítható, vegyesen viszont csak növeli a szeméthegyet.

A szelektív hulladékgyűjtést két módon is megtehetjük:

Házhoz menő szelektív hulladékgyűjtés:

Házhoz jönnek a sárga kukákba helyezett újrahasznosítható anyagokért.

A lakosoknál begyűjtött hulladék speciális öntömörítős gépjárművekkel kerül összegyűjtésre, válogató sorra, majd ezt követően bálázásra.

A házhoz menő szelektív hulladék gyűjtés során az alábbi hulladékok kerülhetnek a sárga színű szelektív edényekbe:

– papír

– fém

– műanyag

Az üveg hulladékok törékenyek, így balesetveszélyessé teszik a hulladék begyűjtést és válogatást, továbbá a tömörítő felépítménnyel rendelkező járművek kopásához vezethetnek, ezért az üveg hulladékok szelektív gyűjtése csak a hulladékgyűjtő szigeteken és udvarokban történhet.

Mit is érdemes tehát gyűjtenünk?

papír hulladékok esetében  az újrahasznosítás szempontjából újságokat, folyóiratokat, füzeteket, könyveket, csomagolópapírokat, kartondobozokat, hullámpapírokat tudunk szelektálni. Az újrahasznosítás feltétele, hogy ne legyen szennyezett, zsíros a papír.

A műanyag hulladékok közé  az üdítős, ásványvizes PET-palackok, kiöblített háztartási flakonok és azok lecsavart kupakjai (samponos, habfürdős stb.) valamint a háztartásban előforduló tiszta fóliák (szatyrok, tasakok, csomagoló fóliák stb.) tartoznak.

Fém hulladékok esetében  a csomagolódobozokat (üdítős, sörös, konzerves stb.) és a háztartási kis fémhulladékokat (például evőeszközök stb.) érdemes gyűjtenünk.

Ne dobjuk a sárga kukába:

A Papír esetében élelmiszer-maradványokat és egyéb szennyeződéseket tartalmazó (pl. olaj, zsír, oldószer) papírokat, használt papír zsebkendőt, szalvétákat.

A Műanyag esetében zsíros, olajos, háztartási vegyi anyaggal szennyezett (nem kimosott) flakont, margarinos dobozt, élelmiszer-maradványt tartalmazó műanyagot, hungarocellt, CD- lemezt, magnó- és videokazettát, egyéb műanyagnak ítélt hulladékot (pl. nejlonharisnya)

A Fém esetében élelmiszer-maradványokat tartalmazó fémhulladékot.

Szelektív hulladékgyűjtő sziget

A hulladékgyűjtő sziget a háztartásokban keletkező hasznosításra alkalmas, különböző fajtájú, elkülönítetten gyűjtött háztartási hulladék begyűjtésére szolgáló, lakóövezetben, közterületen kialakított, felügyelet nélküli, folyamatosan rendelkezésre álló begyűjtőhely.

Azokon a településeken, ahol elérhető a házhoz menő szelektív hulladékgyűjtés, ott a szigetek elsődleges funkciója az üveghulladékok szelektív gyűjtése, a papír, műanyag és fémhulladékot az otthoni, házhoz menő szelektív gyűjtőedény segítségével lehet gyűjteni.

A szelektív hulladékgyűjtést a Társulás minden településén elérhetővé teszi a program eredményeképpen, így egyrészről a szelektív hulladékgyűjtő szigeteken, másrészről az otthoni, házhoz menő szelektív gyűjtőedények segítségével lehet majd gyűjteni a papír, műanyag és fémhulladékot.

A Zöldzemplén program keretén belül 4 hulladékgyűjtő udvar is létesül: Bodrogkeresztúr, Sárospatak, Sátoraljaújhely, Tokaj

A hulladékudvarokban a papír, üveg, műanyag, flakon, fólia, fémhulladék, alumínium italos doboz, vashulladék fahulladék és a textilhulladékon felül leadható majd a gumiabroncs, a hűtőszekrény, az elektronikai hulladék, sőt, még a veszélyes hulladékok (szárazelem, akkumulátor, gyógyszer, festékmaradékok, sütőzsírok, növény védőszer maradékok fénycső és izzó) is.

A hulladékudvarokban az alábbiakban felsorolt hulladékfajták adhatóak le:

  • papír: újságok, folyóiratok, füzetek, könyvek, hullámpapír, csomagolópapír, kartondoboz
  • italos karton (tetrapak) doboz (csak kimosva)
  • műanyag: hungarocell, PET palack és azok lecsavart kupakjai
  • színes és fehér üveg: italos, befőttes, parfümös és öblösüveg
  • fémdoboz: üdítős, sörös, konzerves doboz
  • zöldhulladék: kerti zöldhulladék, ágak, gallyak, stb.
  • évente lomtalanítás keretében a kukák mellé kirakott használaton kívüli bútorokat, eszközöket elszállít

A veszélyes hulladékok gyűjtése szintén a hulladékudvarokban történik. A hulladékudvarok csak a hulladék ideiglenes tárolására szolgálnak, biztonságos raktározási lehetőség biztosításával. Amennyiben egy adott típusú hulladékból szállítható mennyiség gyűlt össze, akkor egy megfelelő szállítójárművel rendelkező elszállítják majd a hulladékot fajtájától függően veszélyeshulladék-lerakóba, vagy égetőbe.

Mi is az a veszélyes hulladék?

Mindaz a termelési vagy szolgáltató tevékenység során keletkező anyag, amely, vagy amelynek bármelyik bomlásterméke az emberi életre és egészségre, az élővilágra, a környezet bármely elemére potenciális vagy tényleges károsító hatást fejt ki, és amelyet a termelő nem képes felhasználni vagy értékesíteni veszélyes hulladéknak számít.

A veszélyes hulladékok vagy azok bomlástermékei tehát közvetlen veszélyt jelentenek a környezetre és az élővilágra. Nemcsak az iparban és a mezőgazdaságban, hanem otthonunkban is előfordulnak veszélyes anyagok.

A háztartásokban található veszélyes hulladékok illetve veszélyes összetevőket tartalmazó hulladékok közé tartoznak:

  • elhasználódott háztartási gép: mosógép, hűtőgép, stb.
  • elektronikai hulladék: számítástechnikai hulladék
  • fénycsövek és világítótestek
  • szárazelem
  • használt sütőzsiradék és göngyölege
  • fáradt olaj és göngyölege
  • használt akkumulátor

Mire figyeljünk tehát oda a szelektív gyűjtésnél?

  • műanyag hulladék csak elmosva, szárazon kerüljön a kukába,
  • lehetőség szerint törekedjünk a hatékony hely kihasználásra:

A műanyag palackokat, flakonokat lapítsuk össze

  • a karton dobozokat daraboljuk fel,
  • étellel szennyezett hulladék ne kerüljön a szelektív gyűjtésbe
  • Semmi esetre sem kerülhet ÜVEG hulladék a szelektív kukákba, az üveg hulladékokat kimosva a szelektív hulladékgyűjtő szigeteken vagy a hulladékudvarokban lehet elhelyezni.
  • érdemes lehet a lakásban is több szemetes használata:

Szelektív hulladékoknak (papír, műanyag, fém)

Maradék hulladéknak

FacebookMegosztás