Miből mi lesz, avagy a szelektív hulladék útja

A szelektíven összeszedett hulladék speciális öntömörítős gépjárművekkel kerül begyűjtésre, válogató sorra, majd ezt követően bálázásra.

A hulladékok (papír, fém és műanyag) a szelektív hulladékgyűjtésből (szigetek és házhoz menő) először a válogatóműbe kerülnek, a hulladékudvarokból származó papír, műanyag, fém hulladékok is ideérkeznek. Az üveg hulladékot nem válogatják, azt kizárólag a kezelőtelep területén elhelyezett konténerben gyűjtik, majd továbbszállítják hasznosításra.

A válogatókabinba került hulladékot kézi illetve gépi erővel válogatják szét a megfelelő anyag és minőségi kategóriákba. A válogatóműből kikerülő maradék hulladék a hulladék összetételétől függően közvetlenül a lerakóra vagy a mechanikai előkezelőműbe kerül.

A szétválogatott anyagokat bebálázzák, azaz hatalmas kockákat préselnek belőlük. A nagy bálákat elszállítják az újrahasznosító üzembe, ahol újra értékes termékek készülhetnek belőlük.

Fém:

A begyűjtött fém csomagolóanyagokat a válogatóban fajtánként szétválogatják, majd tömörítéssel bálázzák. Ezután aprítják, és kiválasztják belőlük a más típusú fémeket. A megtisztított fémdarabokat újraolvasztásra továbbszállítják a lerakóból, vagy egyéb technológiákhoz alkalmazva azonnal továbbértékesítik.

Papír:

A begyűjtött papírhulladékokat elsősorban anyag szerint (újságpapír, kartonpapír, italos doboz) szortírozzák. A szétválogatott papírokat bálázzák, majd pépesítik, és a papírgyártás hagyományos útján félkész termékeket állítanak elő belőle.

Műanyagok:

A műanyagok hasznosítása összetett feladat, mert számos különböző típusa létezik, és gyakran ugyanannak a típusnak sem azonos az összetétele. Emiatt a szelektív hulladékgyűjtés során csak vegyes műanyagot lehet gyűjteni, és ezt feldolgozás előtt anyagfajták szerint szétválasztják.

Az újrahasznosítás szempontjából megkülönböztetünk PET palack újrahasznosítást, fólia és HDPE alapú műanyagok újrahasznosítását.

FacebookMegosztás