Ruszin napok – Komlóskán jártunk, de miről is híres a borsod- abaúj- zempléni önfenntartó ökofalu?

Komlóska kicsiny közössége Borsod-Abaúj-Zemplén megye Sárospataki járásában, Miskolctól kb. 70 km-re található. A többségében ruszinok (ruszok) lakta település a II. világháború utáni politika egyik nagy áldozataként vált ismertté. Komlóska igazi példa arra, hogy bár ha minden lehetőségtől megfosztanak is, akkor sem szabad feladni és akarattal igenis elérhető a pozitív változás.

Mi a Komlóskaiak titka?

A polgármester 2008-ban bevezette az adózási szabályok betartása mellett, hogy elengedi az önkormányzati adók nagy részét, abban az esetben, ha egy vállalkozás Komlóskára helyezi telephelyét vagy székhelyét. Így azok a vállalkozások, amelyek Komlóskára költöztek, mentesültek az iparűzési, az építmény-, az idegenforgalmi és a kommunális adó alól. Mára 200 vállalkozás van a településen, amelyek a súlyadó befizetésével is jelentős bevételhez juttatják az önkormányzatot. A program működik mind a vállalkozók, mind az önkormányzat szempontjából. Az ide költözött vállalkozások jelentős összegeket takarítanak meg, életképesek maradnak, nem mennek csődbe, és nem utolsósorban nem hagyják el az országot.

Az önkormányzat pedig mindemellett önellátó lett. A termelt zöldségeket és gyümölcsöket a közétkeztetésben használják fel. A közintézményeket fával fűtik, melyhez a tüzelőt a dolgozók gyűjtik össze. Állatokat helyeznek ki a családokhoz. A Zempléni Kézműves Termék márkanév alatt szilvalekvárt, körtebefőttet, tormás céklát és Komlóskai Gyümölcs Közpálinkát árulnak. Közmunka programjuk országos mintapélda.

FacebookMegosztás